Kontakt:
adamus@poczta.fm
Plusy ujemne
W arboretum i nie tylko10 lipca 2016 r.W niedzielne popołudnie 10 lipca 2016 r. wybrałem się z żoną do lasku miejskiego, do arboretum i na skatepark.

Arboretum . Urokliwe miejsce, dużo pięknych kwiatów i roślin. Staw, ławeczki, elementy architektury ogrodowej, alejki, mostki.
Ogólne wrażenie jest bardzo fajne! Piękne miejsce!
Ale staw jest mocno zarośnięty, a strumyk bez wody. Prawie pustynia, czy to kwiaty pustynne, że jeszcze żyją? Wszystkie rośliny wołają zgodnym chórem - jeść i pić, jeść i pić!!!

Jeść, bo zamiast żyznej ziemi ogrodowej jest tam piasek i kamienie, Pić, bo susza jak na pustyni Gobi. Po obsadzie kwiatów można przypuszczać, że celowo lub przypadkiem jest to arboretum liliowców. Jest ich bardzo dużo i są piękne, różne odmiany i kolory.
Czy może są tu prowadzone badania nad ich przystosowaniem do warunków półpustynnych? Wszak "Przy arboretach działają często placówki naukowe badające (..) możliwości aklimatyzacji gatunków obcych" (pl.wikipedia.org).

Skatepark. Idea i obiekt fajny. Ale czy ktoś panuje nad przebywającymi tam ludźmi. Widziałem na płycie, pomiędzy sprawnymi i szybkimi młodzieńcami na rolkach i rowerach małe dzieci na hulajnogach, rowerkach lub pieszo. Czy są tam rodzice? Tak - dzielnie uwijają się z aparatami fotograficznymi by uchwycić swoją jeszcze całą i szczęśliwą, wysportowaną pociechę.

Gdzie wyobraźnia, gdzie odpowiedzialność, drodzy opiekunowie? Jak się coś stanie to będzie winien (dopisz sam wg uznania i wyobraźni kto), a nie rodzic, bo to on będzie szukał winnego i pewnie znajdzie, przecież ktoś musi odpowiedzieć za jego głupotę. (Czy to przepisy unijne?)
Na szczęście dziś ruch na płycie był niewielki, obyło się bez najgorszego!

Park. Park i całe otoczenie jest raczej pusty, senny, nijaki. Może by za wspaniałym Ferdynandem Kiepskim krzyknąć - mam pomysła, Halinka! - i choć w co drugą letnią niedzielę organizować przy tym dawnym amfiteatrze koncerty orkiestr dętych i zabawy taneczne na świeżym powietrzu. Zapewnić transport autobusowy z najdalszych osiedli Wielunia. Można by zaprosić jakiś teatrzyk, kabaret rodzimy lub z niedalekich stron. Mogły by też jakieś łódki na tych stawach pływać i za niewielką opłatą zakochanych przewozić? Mogły by jakieś grile (dawniej rusztami zwane) kopcić, a na nich kiełbaski skwierczeć?.
Strażacy w mundurach, panie w kapeluszach słomkowych...
Uff! Ale się zagalopowałem. To nie ta epoka!

Jest jak jest, potem będzie to samo. Pomarzyć zawsze można, jak te kwiatki w arboretum o wodzie i żyznej ziemi!

Takie to plusy ujemne w tym parku, ale kogo to obchodzi!


a01 a02 a03 a04 a05 a06 a07 a09 a10 a11 a12 a13 a14 a15 gallery lightbox 2by VisualLightBox.com v5.9

© 2016; hobby_TOT all right reserved
do góry - top
Ta witryna nie używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Nie wykluczmy jednak możliwośći korzystania z takich plików przez serwery i dodatki internetowe z których możemy korzystać. Każdy może zaakceptować pliki cookies korzystająć z domyślnych ustawień swojej przeglądarki, istnieje również możliwość ich zablokowania.