Kontakt:
adamus@poczta.fm
90-lecie wieluńskiego muzealnictwa

Muzeum Ziemi Wieluńskiej wraz z Pocztą Polską wydało okolicznościową kartkę pocztową z okazji 90-lecia wieluńskiego muzealnictwa. To prawdziwa gratka dla kolekcjonerów. Kartkę w cenie 1 zł można nabyć w siedzibie muzeum przy ul. Narutowicza 13. Jest także dostępna w Urzędach Pocztowych na terenie Wielunia.

90 lat temu w Wieluniu powstało Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Była to pierwsza tego typu placówka w regionie. Posiadała cenne zbiory numizmatyczne, archeologiczne i dokumenty, po których ślad zaginął w czasie wojny.

Otwarcie muzeum nastąpiło dokładnie 10 października 1926 roku. Placówka została zorganizowana od podstaw rękami lokalnych społeczników.

Pomysłodawczynią i wielką orędowniczką powstania muzeum była Felicja Rymarkiewiczowa, właścicielka majątku w podwieluńskim Niedzielsku. To ona poświęciła swój czas i znaczne środki finansowe na zgromadzenie a następnie udostępnienie zbiorów. Po wojnie Muzeum Ziemi Wieluńskiej odrodziło się dopiero w roku 1964 dzięki staraniom prof. Tadeusza Olejnika.

Zaczerpnięto z witryny Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

W dniu 9 listopada 2016 r. po mszy świętej w kościele Bożego Ciała w Wieluniu w intencji Felicji Rymarkiewiczowej, na wieluńskim cmentarzu złożono kwiaty pod poddanym częściowej renowacji grobowcu rodzinnym dziedziczki z Niedzielska. Renowacja została przeprowadzona będzie kontynuowana staraniem Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
 2016; hobby_TOT all right reserved    do strony głównej       do góry - top
Ta witryna nie używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Nie wykluczmy jednak możliwośći korzystania z takich plików przez serwery i dodatki internetowe z których możemy korzystać. Każdy może zaakceptować pliki cookies korzystająć z domyślnych ustawień swojej przeglądarki, istnieje również możliwość ich zablokowania.