Kontakt:
adamus@poczta.fmCzy wiesz, że...

25 grudnia 1945 roku w swoim domu przy ul. P.O.W w Wieluniu został zamordowany przez nieznanych sprawców Wiktor Sienkiewicz, starosta wieluński.
Urodzony w 1903 r. w Borkach Wielkich pow. Tarnopol. Był uczestnikiem III powstania śląskiego, działaczem politycznym.
W latach okupacji hitlerowskiej należał do Tajnej Organizacji Wojskowej założonej przez Józefa Biedala.

W 1945 r. został mianowany starostą wieluńskim.

(za: Leksykon Miasta Wielunia, T. Olejnik, 2007 r., fragment.)

Z dzienników Janiny Marciniak (-> Ustyniak):

25 grudnia 1945 r. wtorek.
Pierwszy dzień świąt. Najpierw wesołe śniadanie do 12-stej, był pan Żurek. O drugiej po południu pojechaliśmy końmi do Władków. Było dużo gości i bardzo wesoło. O 19-tej wróciliśmy do domu. Zabili starostę.

28 grudnia 1945 r.
Pogrzeb starosty. Byliśmy z Organizacją (OM TUR). Bardzo uroczyście i smutno. (...)

Prawdopodobnie były to porachunki polityczne.
-------------------------------------------------------
Komentarze internautów na FB.

Piotrek Pawlak
Panie Adamie ja przygotowuje artykuł o rożnych przypadkach śmierci w Wieluniu w latach 1918-1939. " Odkryłem " 2 przypadki zabójstwa wieluńskich policjantów

Nina Pawlaczyk
Nina Pawlaczyk Tak, mówiło się o tym u mnie w domu, że taki fakt miał miejsce.Tło najprawdopodobniej polityczne. Była też mowa o rabunku. Mówiło się też o śmierci na skutek skatowania przez " leśnych"zamieszkałego w Wierzchlesie pana Kasprzyckiego, który angażował się w sprawę reformy rolnej i nowej władzy. Trudne czasy - przeżył człowiek wojnę, a potem zginął z rąk rodaków - których losy też prowadziły ku śmierci albo wyrokom wieloletnich więzień.

Malgorzata Grajoszek
Mówiło się o tym u mnie w domu. O Katyniu też często rozmawialiśmy. Brat mojego dziadka (zawodowy wojskowy) przeszedł szlak z Armią Andersa, walczył pod Monte Cassino. Zmarł po wojnie w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. Dziadek mój uczestnik Powstania Wielkopolskiego jedynego wygranego (pochodził z Poznania) wraz z dwoma braćmi brał również udział w bitwie z Rosjanami pod Radzyminem w 1920r. Obecnie jego wnuczka nazywana jest drugim sortem !


2016; hobby_TOT all right reserved     do strony głównej       do góry - top
Ta witryna nie używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Nie wykluczmy jednak możliwośći korzystania z takich plików przez serwery i dodatki internetowe z których możemy korzystać. Każdy może zaakceptować pliki cookies korzystająć z domyślnych ustawień swojej przeglądarki, istnieje również możliwość ich zablokowania.