O szkole, która ma 100 lat i o książce, która to opisuje...
Kończy się rok 2021.
Kończy się też dwuletni okres, kiedy to Szkoła Podstawowa w Niedzielsku / Bieniądzicach wspominała swoje stulecie. Dlaczego aż dwa lata? W 1920 roku powstała szkoła w Niedzielsku, w 1921 roku szkoła w Bieniądzicach. Z połączenia tych dwóch szkół w jeden organizm szkolny w 1923 roku powstała ta do dzisiaj nam zanana placówka. Zaczęło się więc od dwóch szkół w dwóch sąsiednich wsiach.
Jej historię udało się odtworzyć i zapisać. W 2021 roku została wydana książka "Z dziejów Szkoły Podstawowej w Niedzielsku / Bieniądzicach w stulecie jej powstania". Jej autorami są Zbigniew Rasiewicz i Adam Ustyniak, a wydawcą Szkoła Podstawowa w Bieniądzicach i Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Jednak do jej powstania przyczyniło się więcej osób, przede wszystkim dyrektor szkoły pani Marzena Kowalska. W chwili zwątpienia, czy damy radę napisać tą historię na poziomie godnym stulecia, wspierała nas nakłaniając do dalszego pisania. Zresztą już przy drugim spotkaniu powiedziała, że jeśli ją napiszemy, to książka zostanie wydana. Słowa dotrzymała.
Opowiedziałem o tym w czasie uroczystości 100-lecia szkoły, jednak bardzo nieudolnie, zniekształcając niechcący sens rozmowy, za co panią Kowalską i słuchających serdecznie przepraszam.
Pierwszą osobą, mającą wgląd w powstający tekst, była pani Sylwia Nowak-Piekelna, nauczycielka szkoły która powiedziała, że "każdy nauczyciel szkoły powinien poznać tę historię, dopiero wtedy zrozumie, że to nie tylko miejsce pracy i nauki, ale coś więcej...". Mam nadzieję, że do książki dotrze wielu absolwentów szkoły, obecni uczniowie i ich rodzice. Pracę przy książce wspierali także nauczyciele i pracownicy szkoły, dostarczając materiały z protokołów i dane statystyczne, zamieszczone w książce.
Wsparcie uzyskaliśmy również ze strony pana Jana Książka, który był wspaniałym korektorem i przewodnikiem po meandrach historii lokalnej z czasów powstania szkoły. Muzeum, jako współwydawca, udostępniło ze swojej puli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki - ISBN oraz umieściło wśród wydawnictw Wieluńskiej Biblioteki Regionalnej.
W części pierwszej "Stare dzieje" zawarliśmy wiele informacji o początkach szkoły w 1920 roku, a kalendarium szkoły prowadzi nas aż do 1972 roku, kiedy został oddany do użytku obecny budynek szkolny.
Część druga - "Czasy współczesne" - rozpoczyna się od opisu uroczystości szkolnych w 2013 roku, kiedy to obchodząc 90-tą rocznicę połączenia szkół w Niedzielsku i Bieniądzicach ustanowiono patrona i przekazano sztandar. To od tego czasu szkoła nosi nazwę Szkoła Podstawowa im. Władysława Bełzy w Bieniądzicach. Patronem został ten, który tęsknił za wolną Polską i tak pięknie pytał dzieci - "Kto ty jesteś, Polak mały, Jaki znak Twój, Orzeł Biały"
Na kolejnych stronach znajdziemy wiele informacji z życia szkoły, jej osiągnięciach i działalności społecznej.
Opisując dzieje szkoły nie zapomnieliśmy o przedszkolu, które w 2020 roku obchodziło 30-lecie funkcjonowania przy szkole mając za sobą łącznie 72 lata istnienia.
Wartość publikacji podnosi ponad 100 zdjęć i map oraz wiele nazwisk nauczycieli, kierowników i dyrektorów szkoły, rodziców, pracowników, uczniów. Staraliśmy się też wyjaśnić dualizm nazwy - "w Niedzielsku / Bieniądzicach". Historię szkoły zakończyliśmy wspólnym zdjęciem absolwentów 2020/2021 - to oni zamykają stuletnią historię szkoły, naszej szkoły.
W całej publikacji znajduje się wiele ciekawostek z życia szkoły, jak choćby to, że największym przeciwnikiem budowy nowej szkoły w 1932 roku był Zarząd Gminy Wydrzyn z siedzibą w Czarnożyłach i dopiero "pospolite ruszenie" mieszkańców przyjaznych szkole sprawiło, że budowa ruszyła. Ciekawostką może być to, że na przestrzeni lat dzisiejsze wychowanie fizyczne było ćwiczeniami cielesnymi, a potem gimnastyką. Dowiemy się też, że dopiero 12 listopada 1946 roku szkoła została zelektryfikowana - oraz wiele wiele innych rzeczy. Sporo miejsca poświęciliśmy byłej cukrowni "Wieluń", w której budynku w latach 1920-1932 mieściła się szkoła i która do swojego końca w 2003 roku, "a nawet o jedno zdarzenie więcej", była hojną przyjaciółką szkoły i jej Zakładem Opiekuńczym. Jakie to było "jedno zdarzenie więcej" - przeczytacie w książce.
Zachęcam do czytania!
31 grudnia 2021 roku.
|