Wstęp "Wapiennik Janusiaka", dziś już nieczynny, od lat był znany zwłaszcza starszym mieszańcom Wielunia i okolicznych wsi. Stał samotnie wśród pól pomiędzy Urbanicami i Cukrownią, w pobliżu Niedzielska, Bieniądzic i Stawu, na północnym skraju Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Wyżyny Wieluńskiej. Funkcjonuje również inna nazwa tego makroregionu geograficznego - Wyżyna Krakowsko-Częstochochowsko-Wieluńska. Jej zwolennikiem i propagatorem w lokalnej społeczności był m.in. Józef Łudczak, wieloletni kierownik Szkoły Podstawowej w Niedzielsku, dziś w Bieniądzicach, nieopodal której znajdował się Wapiennik. Na lekcjach geografii podkreślał, że to właśnie Wapiennik Janusiaka jest ostatnim na tym terenie wapiennikiem leżącym na skałach wapiennych, ciągnących się od Krakowa, Częstochowy, poprzez Wieluń, Niedzielsko, aż za Urbanice.

To właśnie z kamienia wapiennego wydobywanego w Niedzielsku i wapna palonego u Janusiaka wybudowano w okolicy wiele domów, m.in. dom autora tego tekstu. Warto dodać, że krajobraz dzisiejszej Jury swój wygląd zawdzięcza procesom geologicznym działającym tu od ponad 170 mln lat.

Jeszcze jedno wyjaśnienie. Wraz ze zmianami administracyjnymi, zmieniał się adres i nazwa wapiennika. Raz był to wapiennik w Bieniądzicach, kiedy indziej w Stawie lub w Urbanicach - tak jest opisywany w dokumentach i tak potocznie o nim mówiono. Dziś administracyjne obszar ten należy do Bieniądzic.

Historia Wapiennika to historia życia i pracy Wojciecha Janusiaka.






(17kB)

© 2023 hobby_TOT
   all right reserved  
Historia ta powstała dzięki pomysłowi i inicjatywie Pawła Janusiaka,
oraz materiałom archiwalnym i wspomnieniom Zygmunta Janusiaka.
Opracowanie: Adam Ustyniak
top licznik odwiedzin joomla