Wstęp 20 października 1924 roku, w wieku 28 lat Wojciech Janusiak przed Urzędem Starszych Zgromadzenia Cechu Szewskiego w Złoczewie zdał egzamin czeladniczy w zawodzie szewskim. Następnie przez to samo Zgromadzenie dnia 30 listopada 1924 roku "po zdaniu ustanowionego popisu (zapewne chodzi o wykonanie zadania prakycznego) do liczby majstrów zaliczonym został". Mistrz rzemiosła (majster) - to tytuł zawodowy uzyskany na egzaminie zawodowym, potwierdzony dyplomem, poświadczający umiejętności, doświadczenie i wykształcenie zawodowe w danej dziedzinie rzemiosła. Dyplom mistrzowski potwierdza najwyższe kwalifikacje zawodowe w rzemiośle, uzyskane po zdaniu egzaminu zawodowego teoretycznego i praktycznego przed komisją egzaminacyjną w izbie rzemieślniczej. Oczywiście uprzednio trzeba było odbyć wieloletnią praktykę u mistrza.

W publikacji "Monografia Gminy Czarnożyły" Jan Książek pisze, że ze względu na duże zapotrzebowanie bardzo popularnym rzemiosłem w tamtych czasach było szewstwo, którym w Czarnożyłach trudnił się m.in. od 1923 roku Wojciech Janusiak. Wynika z tego, że warsztat szewski prowadził jeszcze przed uzyskaniem dyplomu mistrzowskiego. Zakład działał do około 1935, 1936 roku. Potwierdza to zdjęcie na którym widać szyld zakładu z nazwiskiem właściciela. Po liczbie pracowników widocznych na zdjęciu można wnioskować, że był to spory zakład cieszący się dobrą renomą w środowisku. Jak wspominano w rodzinie, "ojciec szył buty nawet proboszczowi".

Na początku lat trzydziestych XX w. Wojciech Janusiak był równocześnie właścicielem (dzierżawcą?) cegielni w Wydrzynie. Prawdopodobnie w tym okresie funkcjonowały tam dwie lub trzy niewielkie cegielnie. Niestety, brak jest konkretnych informacji z działalności Wojciecha Janusiaka w tym okresie, zachowała się jednak dokumentacja pieców do wypalania cegieł - załącznik nr 1. Prawdopodobnie jedną z przyczyn likwidacji cegielni i opuszczenia Wydrzyna było to, że w gliniance utopił się ich siedmioletni syn Józef.

.


Dyplom czeladnika cechu szewskiego z 20 października 1924 roku wydany przez Zgromadzenie Cechu Szewskiego w Złoczewie.



Dyplom mistrzowski cechu szewskiego z 30 listopada 1924 roku wydany przez Zgromadzenie Cechu Szewskiego w Złoczewie.



W zakładzie szewskim W. Janusiaka. Po prawej siedzi Wojciech Janusiak, obok stoi żona Helena. Lata dwudzieste XX wieku.



Około 1934 roku, plac cegielni. Mieszanie (wyrabianie) gliny przy pomocy dwukonnego kieratu i formowanie cegieł. Po lewej stronie stoi właściciel cegielni z rodziną.



© 2023 hobby_TOT
   all right reserved  
Historia ta powstała dzięki pomysłowi i inicjatywie Pawła Janusiaka,
oraz materiałom archiwalnym i wspomnieniom Zygmunta Janusiaka.
Opracowanie: Adam Ustyniak
top